gry AR

Czy warto inwestować w technologię VR i AR?

Technologia VR i technologia AR to dwa rodzaje nowoczesnej rzeczywistości.

Pierwsza z nich to virtual reality, czyli rzeczywistość wirtualna, która od początku do końca została wykreowana w sposób sztuczny, na podstawie czyjegoś pomysłu. Najlepszym przykładem wirtualnej rzeczywistościgry VR, w których np. wcielamy się w postać mitycznego herosa i musimy odnaleźć drogocenny skarb.

Ta druga natomiast to rzeczywistość rozszerzona nazywana inaczej augmented reality.  Ten rodzaj rzeczywistości łączy w sobie świat rzeczywisty ze światem wykreowanym przez komputer. Technologię AR także spotykamy w grach, np. popularnej ostatnio grze AR na komórki, w której chodząc po mieście, zbieramy różnego rodzaju pojawiające się na naszej drodze stworki. Ale nie tylko, coraz częściej zarówno rzeczywistość wirtualna, jak i rzeczywistość rozszerzona wykorzystywane są w reklamach produktów, a nawet w biznesie. Niektóre amerykańskie szkoły oferują swoim uczniom nauczanie zdalne, oparte na wirtualnej rzeczywistości, a niektóre uniwersytety wykorzystują wirtualną rzeczywistość w celu zaliczania danych przedmiotów, np. związanych z chirurgią.

Uważa się, że wykorzystywanie virtual reality oraz augmented reality będzie przyszłością w biznesie. Już teraz coraz więcej firm wykorzystuje ją do nieszablonowej prezentacji swoich produktów. W końcu nie ma lepszego sposobu na pozyskanie klienta, jak zaskoczenie go czymś wyjątkowym.

Zarówno gry VR, jak i inne produkty oparte na wirtualnej rzeczywistości tworzone są przez deweloperskie studia gamingowe. W Polsce znaczna ich ilość znajduje się we Wrocławiu, jednak ich liczba wzrasta na terenie całej Polski.

Zobacz czy potrzebujemy VR!?

Why do we need VR?